Najważniejsze informacje z Podhala


poniedziałek, 21 listopada 2011
W nocy w Zakopanem prószył drobny śnieg. W górach szlaki są śliskie i niebezpieczne.
 
Tak dziś rano wyglądała Równia Krupowa
Tak dziś rano wyglądała Równia Krupowa

Rano w całym Zakopanem obudziliśmy się wśród białych krajobrazów. Na chodnikach i drogach zalegała cienka warstwa śniegu.

Bardzo ślisko zrobiło się na ulicach. Po kilku godzinach śnieg i lód zaczęły topnieć, ale kierowcy nadal muszą bardzo uważać.

W górach warunki dla turystów nie są najlepsze.

"Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr, szczególnie na północnych stokach,   można spotkać twardy, zmrożony  śnieg oraz w wielu miejscach występują zalodzenia. Wejście na taki płat zmrożonego śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.  W niektórych miejscach raki i czekan mogą okazać się niezbędne" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

p

Źródło: tygodnikpodhalanski.plsobota, 19 listopada 2011
Szczawnica "na raty" buduje cmentarz w Szlachtowej.
 
 

Na jedynym komunalnym cmentarzu przy ul. Głównej w mieście pozostało niewiele miejsca na pochówki. Choć kilka lat temu miasto wyznaczyło miejsce na nową nekropolię, zaniechano dalszej inwestycji. Po przerwie Szczawnica wróciła do rozpoczętej budowy.

Do przyszłego roku mają zakończyć się prace przy nowej cmentarnej kaplicy, która będzie jednocześnie domem pogrzebowym. Teren wokół ma być ogrodzony i zabezpieczony bramą. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 850 tys. zł. Na cmentarzu, nieopodal mostu w Malinowie, przygotowanych będzie 2,5 tys. miejsc pochówkowych.

ad

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl22:59, furiarth
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 listopada 2011

Duszpasterstwo Trzeźwości przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu oraz burmistrz miasta Marek Fryźlewicz i NKA „Rodzina” zapraszają na XXVIII Dni Trzeźwości na Podhalu. W tym roku spotkania przebiegają pod hasłem "Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości".

Program
Czwartek 17.XI Trzeźwość Młodzieży
17:00 Spotkanie w domu katechetycznym dla młodzieży bierzmowanej 1 grupa- ks. mgr Rafał Marciak, wizytator katechetyczny.
18:00 Msza św. dla młodzieży i rodziców- ks. mgr Rafał Marciak.
19:00 Spotkanie w domu katechetycznym dla młodzieży bierzmowanej 2 grupa- ks. mgr Rafał Marciak.

Piątek 18.XI Trzeźwość Rodziców
17:00 Spotkanie w salce dla rodziców kandydatów do Bierzmowania, nauczycieli i wychowawców – ks. mgr Rafał Marciak. „Czy warto rozmawiać z dziećmi na temat uzależnień”- mgr Zofia Bulas.
18:00 Msza św. z homilią dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych, nauczycieli i wychowawców – ks. mgr Rafał Marciak

Zaraz po mszy świętej Droga Krzyżowa o trzeźwość Rodzin i Narodu Polskiego- ks. Leszek Koniorczyk

Sobota 19.XI Abstynencja Znakiem Sprzeciwu
14:00 Spotkanie wspólnotowe wszystkich grup trzeźwościowych – ks. mgr Rfał Marciak.
15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i przejście do NKA „Rodzina”.
Rycerze Kolumba: prelekcja – mgr Krzysztof Kuranda.
18:00 Msza św. z homilią, 3 świadectwa abstynentów, przyrzeczenia abstynenckie grup trzeźwościowych i kandydatów do Bierzmowania - ks. mgr Rafał Marciak.
Po mszy - łańcuch serc abstynenckich przy akompaniamencie gitar.
19:30 Spotkanie integracyjne w Szkole Podstawowej nr 5 i mityng otwarty AA w salce katechetycznej.

Niedziela 20.XI Trzeźwe spojrzenie w przyszłość
9:00 Msza św. na zakończenie XXVIII Dni Trzeźwości na Podhalu pod przewodnictwem księdza prałata mgr. Stanisława Strojka.
10:30 Spotkanie w domu katechetycznym i podsumowanie XXVIII Dni Trzeźwości na Podhalu.

opr. s/

Źródło: podhale24.pl22:31, furiarth
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 listopada 2011
W sobotę wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu wykroczeń dotycząca nielegalnego handlu na terenie gmin.
 
 

Strażnicy miejscy zostali wyposażeni w nowe kompetencje. Karze grzywny będzie podlegać prowadzący sprzedaż "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy". W przypadku ujawnienia takiego wykroczenia można będzie "orzec przepadek towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nie stanowiły własności sprawcy".

O losie rekwirowanego towaru przez strażników będzie decydować sąd. Można go zabierać sprzedawcom niezależnie od tego, czy ci są jego właścicielami. Grzywny maja wynosić od 20 do 5000 zł.

Przypomnijmy, że problemu nielegalnego handlu na Krupówkach nie udaje się rozwiązać od lat. Ciekawe, czy nowe przepisy sprawią, że z ulicy znikną pojawiające się w weekendy i w sezonie stragany.
p

Źródło: tygodnikpodhalanski.plwtorek, 15 listopada 2011
Co dalej ze zbyt stromymi schodami i podjazdem, z którego nie można korzystać w obrębie nowych mostów? - pytają krościeńscy radni.
 
Mostowe rozwiązanie w Krościenku nadal budzi kontrowersje
Mostowe rozwiązanie w Krościenku nadal budzi kontrowersje

Mimo że największą inwestycję mostową w Krościenku odebrano w połowie wakacji, a uroczyście otwarto prawie miesiąc temu, nadal budzi ona kontrowersje. Powracają pytania o schody i podjazd skonstruowany tak, że nie można po nim wypchnąć wózka. Nie ma mowy, by skorzystali z niego inwalidzi.

Uwag co do obiektu łączącego brzegi Dunajca jest więcej. Dotyczą sygnalizacji świetlnej, która blokuje płynność ruchu na ulicy Zdrojowej (brakuje prawoskrętu) i samego oświetlenia mostu. "Delikatnie mówiąc, oświetlenie na mostach jest bardzo podatne na warunki atmosferyczne i wandali" - pisze radny Tomasz Gabryś w interpelacji skierowanej do urzędu gminy w Krościenku. "Kilka lampek nie działa, kilku innych nie ma" - wymienia dalej. Jak zaznacza, nawierzchnia położona na chodnikach w dziwny sposób jest podatna "na przenoszenie na butach". - Podczas opadów bulwary zapełniają się wodą, czyżby ktoś zapomniał o odwodnieniu? - pyta retorycznie Gabryś, dodając jednocześnie, że chodnik przy ul. Zdrojowej od strony Dunajca na odcinku od mostów do potoku Zakijowskiego jest w kilku miejscach popękany.   

Władze Krościenka rozkładają ręce, zapewniając jednak, że uwagi radnego dotyczące usterek przesłane zostały do inwestora - Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu.

Przypomnijmy, budowa nowego mostu i przebudowa starego trwały dwa lata. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w sumie 14,5 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 8,5 mln zł. Do inwestycji dołożyły się także gminy Krościenko i Szczawnica. Najwięcej z samorządów - około 4 mln zł - wyłożył powiat nowotarski.

ad

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl22:57, furiarth
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 listopada 2011
 
 
Policjanci zatrzymali w Jurgowie 25-latka z Nowej Białej, który nie dość, że kierował samochodem bez prawa jazdy, to jeszcze był kompletnie pijany.
 
 

Mężczyzna w nocy z niedzieli na poniedziałek zignorował policyjną kontrolę w Jurgowie. Policjanci szybko doścignęli kierowcę volkswagena passata. - Był to 25-latek z Nowej Białej, który nie miał prawa jazdy, a badanie alkomatem wykazało 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje podinspektor Kazimierz Pietruch, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji.

Policjanci zatrzymali też 22-letniego nowotarżanina, który wszedł do jednego z domów na zakopiańskim osiedlu Króle i ukradł 800 złotych. Funkcjonariuszom udało się odzyskać całą kwotę, a złodziej dobrowolnie poddał się karze.

Więcej na temat tych wydarzeń w czwartkowym, papierowym wydaniu TP.
p

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl22:20, furiarth
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 listopada 2011
Psia sfora sieje postrach w Poroninie.
 
 

Podczas sesji rady gminy Poronin wójt po raz kolejny tłumaczył problemy z rozwiązaniem kwestii bezpańskich psów. W tej sprawie alarmowała radna Anna Malacina-Karpiel, opisując zagrożenie, jakie sprawia psia wataha. Sfora atakuje głównie przy ul. Kasprowicza. Wójt Bronisław Stoch poinformował, że we wrześniu i październiku patrole straży gminnej kilkakrotnie pojawiły się na tej ulicy. - Byli tam też pracownicy wydziału ochrony środowiska gminy - mówi Bronisław Stoch. - Niestety, nie natrafili na błąkające się psy.

Wójt przyznał jednak, że prawdziwą trudnością jest brak porozumienia z właścicielką groźnej watahy. A psia sfora liczy już 17 osobników. Gmina ponosi już koszty szczepienia tej psiej gromady. - Mamy wprawdzie umowę ze schroniskiem w Nowym Targu - przypomina wójt Poronina - ale placówka ta pęka w szwach, a nasz problem to problem z właścicielami czworonogów. Bo to nie są bezpańskie psy, tylko psy, które mają właścicieli.

Władze gminy podkreślają, że za wszelkie szkody poczynione przez puszczane luzem na wsi zwierzęta odpowiadać będą ich właściciele.

rav

Źródło: tygodnikpodhalanski.plsobota, 12 listopada 2011
Piękna pogoda sprawiła, że w sobotę na najbardziej popularne tatrzańskie szlaki wyruszyły tysiące turystów. Były jednak w górach również miejsca, w których królowała cisza.
 
Giewont ze szlaku na Wyżnią Przełęcz Kondracką Fot. Paweł Pełka
Giewont ze szlaku na Wyżnią Przełęcz Kondracką
Fot. Paweł Pełka
Oblężone schronisko W Kondratowej Fot. Paweł Pełka
Oblężone schronisko W Kondratowej
Fot. Paweł Pełka
Widok na Sarnią Skałę z Grzybowca  Fot. Paweł Pełka
Widok na Sarnią Skałę z Grzybowca
Fot. Paweł Pełka

W sobotę w Tatrach mieliśmy inwersję. Niżej, w dolinach zasnutych o poranku mgłami termometry wskazywały nawet 6 st. mrozu. Im wyżej w Tatrach, tym było cieplej. Na Kasprowym rano zanotowano stopień powyżej zera.

Na najbardziej popularne szlaki w górach - na Giewont od Kondratowej, nad Morskie Oko, do Dol. Kościeliskiej wyruszyły tłumy turystów. W kolejce do kolejki na Kasprowy Wierch trzeba było spędzić przeszło 3 godziny.

Były w Tatrach jednak miejsca, gdzie rano turystów nie było wielu. Na szlaku z Dol. Strążyskiej przez Grzybowiec na Giewont wędrowało tylko kilkanaście osób.

Według prognoz w niedzielę pogoda nie powinna się zmienić.
p

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl21:14, furiarth
Link Dodaj komentarz »